– Podsumowanie Datathonu 2022

  • Contrast
  • Layout
  • Font
Datathon #OtwarteDane

Kolejna edycja maratonu programowania, organizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów już za nami!

Zadaniem uczestników było stworzenie prototypu aplikacji, która pomoże rozwiązać bieżące problemy społeczne lub pomoże uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy odnaleźć się w Polsce. Warunkiem było wykorzystanie w pracy konkursowej otwartych danych, w tym przynajmniej jednego API z portalu dane.gov.pl.

RELACJA VIDEO

GALERIA

GALERIA

d-341 d-291 d-585 d-858 d-285 d-085 d-098 d-211 d-715 d-1041 d-595 d-785

DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ?

Datathon #OtwarteDane to nie tylko szansa na sprawdzenie swoich umiejętności i zdobycie nowych doświadczeń. To także kuźnia pomysłów z perspektywą wcielenia ich w życie.

Datathon #OtwarteDane to nowe kontakty, atrakcyjne nagrody i przede wszystkim okazja do przekonania się jak duży jest potencjał otwartych danych. W puli nagród ponad 60 tys. zł oraz płatne staże w NASK.

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?

Zapraszamy UXowców, programistów, analityków danych, projektantów, grafików oraz wszystkich, którzy mają pomysły jak z danych – udostępnionych głównie w portalu dane.gov.pl - stworzyć aplikacje odpowiadające na bieżące problemy społeczne.

KIEDY I GDZIE SIĘ WIDZIMY?

Zaczynamy 2 kwietnia i kodujemy 24 h. Wtedy nastąpi prezentacja prac, ocena jury i oczywiście wręczenie nagród! Czekamy na Was w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie!

AGENDA

AGENDA

godzina Sobota 02.04
9:30 Rejestracja
11:00 Oficjalne otwarcie Datathonu - Anna Gos - Dyrektor w KPRM
11:15 START PROGRAMOWANIA
11:15 Rozpoczęcie konsultacji z mentorami i pracy nad pracami konkursowymi
12:00 "Otwarte Dane - czym są i jak je legalnie wykorzystywać" - Dominik Sybilski - Naczelnik w KPRM
12:20 "Portal dane.gov.pl" - Joanna Duszota - Kierownik projektu: Otwarte dane plus w KPRM
12:40 "API dane.gov.pl" - przykłady użycia - Piotr Zientarski - Architekt IT w KPRM
13:00 "API do Dziedzinowych Baz Wiedzy GUS" – Marta Bendowska, Krzysztof Redes – Eksperci API DBW
13:20 "API do Rejestrów publicznych w Turystyce" - Piotr Dobrzyński - Kierownik projektu w MSiT
13:40 "API do bazy TREZOR 3.0" - Maciej Wójtowicz - Kierownik projektu w MF
14:00 OBIAD
14:45 "Dołącz do NAS(K) - wygraj staż!" - Małgorzata Kocher, Dział Polityki Kadrowej NASK i Iwo Hryniewicz, Dział Wytwarzania Zwinnego NASK
15:05 "W poszukiwaniu pomysłu na dobrą aplikację dla migrantów z Ukrainy" - Arkadiusz Hajduk, CEO Transparent Data
15:25 "3 filary dostępności cyfrowej" – Jakub Dębski, Ekspert ds. dostępności cyfrowej w KPRM
15:45 "Jak przygotować ciekawą prezentację" - warsztat - Magdalena Petryniak
17:00 Joga – rozluźnij nadgarstki, popraw koncentrację - Anna Bramska, Radca w KPRM
godzina Niedziela 03.04
11:15 KONIEC PROGRAMOWANIA
11:20 Przygotowanie prezentacji przez zespoły
11:30 Losowanie kolejności prezentacji
12:15 Przygotowanie techniczne zespołów do finału
13:15 Obiad
14:15 Prezentacje prac konkursowych przed Jury
16:15 Rozpoczęcie obrad Jury
16:15 "Na drodze do sztucznej inteligencji - otwarte dane publiczne" - Grzegorz Zajączkowski - ekspert w KPRM
16:40 KRONIK@ - czym jest Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury - Łukasz Turek – kierownik projektu w KPRM
17:15 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród - Adam Andruszkiewicz - Sekretarz Stanu w KPRM
18:00 Zakończenie Datathonu

JURY

Anna Gos

Anna Gos

Anna Gos

Dyrektor w KPRM

Joanna Duszota

Joanna Duszota

Joanna Duszota

Kierownik Projektu w KPRM – Otwarte dane plus

Arek Hajduk

Arek Hajduk

Arek Hajduk

CEO Transparent Data

Ewa Czumaj

Ewa Czumaj

Ewa Czumaj

Kierownik projektu w GUS

Maciej Wójtowicz

Maciej Wójtowicz

Maciej Wójtowicz

Kierownik projektu w MF

Piotr Dobrzyński

Piotr Dobrzyński

Piotr Dobrzyński

Kierownik projektu w MSiT

ZWYCIĘZCY


API do bazy TREZOR 3.0 Ministerstwa Finansów
15.570PLN
 • DATA DRIVERS


API do bazy Rejestry publiczne w Turystyce Ministerstwa Sportu i Turystyki
15.570PLN
 • SUPER TEAM


API DO DZIEDZINOWYCH BAZ WIEDZY GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
15.570PLN
 • [OBJECT.OBJECT]WYRÓŻNIENIE ZA WYKORZYSTANIE API DO DZIEDZINOWYCH BAZ WIEDZY GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
6.615PLN
 • TBAWYRÓŻNIENIE ZA WYKORZYSTANIE API DO DZIEDZINOWYCH BAZ WIEDZY GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
6.615PLN
 • WACIAKIPłatne staże w NASK
 • KONIOR DYNAMICS

Czy Otwarte Dane mogą pomóc w rozwiązaniu bieżących problemów społecznych? Oczywiście, że tak! Udowodnili to zwycięzcy tegorocznego Datathonu #OtwarteDane, zorganizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. 

Idea

Obecna sytuacja skłania nas jako społeczeństwo do działania! Od początku wojny w Ukrainie przyjęliśmy już prawie 2,5 mln uchodźców, którym chcemy nie tylko dać dach nad głową, ale także pomoc w powrocie do normalności. Konieczne wsparcie możemy zapewnić potrzebującym również przez tworzenie rozwiązań cyfrowych, które mogłyby pomóc Ukraińcom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Właśnie takich rozwiązań szukali w tym roku uczestnicy Datathonu #OtwarteDane! 

2 i 3 kwietnia 2022 r. odbył się Datathon #OtwarteDane. Jego celem było stworzenie prototypu aplikacji, która pomoże rozwiązać bieżące problemy społeczne lub pomoże uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy odnaleźć się w Polsce. 

Kategorie konkursowe

Jury Datathonu oceniało prace w kategoriach:

 1. Wykorzystanie API do bazy TREZOR 3.0 Ministerstwa Finansów.
 2. Wykorzystanie API do bazy Rejestry publiczne w Turystyce Ministerstwa Sportu i Turystyki.
 3. Wykorzystanie API do bazy Dziedzinowe Bazy Wiedzy Głównego Urzędu Statystycznego.

Dodatkowo GUS wyróżnił dwa zespoły, których rozwiązania zasługują na szczególną uwagę. Do wygrania były nie tylko nagrody pieniężne! Zespół NASK przygotował dla uczestników 3-miesięczny staż, który jest prawdziwą furtką do przyszłej kariery.

Poznajcie zwycięzców datathonu

W kategorii Wykorzystanie API do bazy TREZOR 3.0 Ministerstwa Finansów wygrała drużyna Data Drivers w składzie: Mateusz Jakubczak, Krzysztof Olipra i Karol Oleszek. Zespół stworzył interaktywny dashboard, który pozwala na kompleksową ocenę kryzysu uchodźczego przez organy administracji publicznej i efektywną alokację pomocy do regionów, które jej najbardziej potrzebują. 5 aspektów, 8 źródeł danych i precyzyjne wizualizacje sprawiają, że podejmowane decyzje znajdą oparcie w twardych danych.

W kategorii Wykorzystanie API do bazy Rejestry publiczne w Turystyce Ministerstwa Sportu i Turystyki najlepszy okazał się zespół Super team w składzie: Łukasz Laskus, Maciej Szreder, Mateusz Szreder. Zespół stworzył aplikację P.layer bazującą na interaktywnej mapie Polski, którą możemy wysycać danymi, adekwatnie do zmieniających się potrzeb. Podstawową funkcjonalnością aplikacji jest decentralizacja skupisk uchodźców na terenie Polski, by następnie, wykorzystując aplikację mObywatel, zintegrować ich z lokalną społecznością. Aplikacja, dzięki modularności, może ewoluować, dopasowując funkcje do bieżących problemów populacyjnych oraz zapewniając zweryfikowane i rzetelne informacje użytkownikom.W kategorii Wykorzystanie API do bazy Dziedzinowe Bazy Wiedzy Głównego Urzędu Statystycznego bezkonkurencyjna okazała się drużyna [Object.Object] w składzie: Ola Jamróz, Kamil Kowalczyk, Patryk Będkowski, Grzegorz Koperwas oraz Kuba Forczek. Zespół przedstawił pomysł na aplikację łącząca uchodźców z miejscami, w których mogą otrzymać pomoc. Wybór miejsc opiera się na profilu takiej osoby i jej indywidualnych potrzeb takich jak: miejsce pracy, szkoła, ośrodek zdrowia. Dzięki aplikacji uchodźca może otrzymać listę miejsc wraz z danymi teleadresowymi.

Wyróżnienia otrzymały zespoły TBA (Łukasz Janeczko, Tomek Wąs, Stanisław Szufa, Ignacy Janiszewski) i Waciaki (Kinga Arendarska, Bartłomiej Żyła, Emilia Wróblewska, Szymon Grószczyński). Celem projektu grupy TBA było stworzenie aplikacji, która pomogłaby Ukraińcom i Ukrainkom znaleźć miejsce zamieszkania najbardziej dopasowane do ich potrzeb. Aplikacja ma odpowiedzieć na wiele wyzwań i pytań potencjalnych użytkowników np. odnośnie edukacji, opieki zdrowotnej, pracy czy terenów zielonych. Autorski algorytm zespołu tworzy spersonalizowany ranking miejscowości dopasowany do preferencji konkretnego użytkownika.

Drużyna Waciaki podczas Datathonu podjęła próbę rozwiązania problemu rejestracji dzieci z rodzin uchodźców do szkół. Rodzic otrzymuje do dyspozycji aplikację mobilną, która agreguje dane o szkołach oraz filtruje je automatycznie dostosowując do potrzeb dziecka. Aplikacja dostępna jest w wersji językowej polskiej, ukraińskiej i angielskiej. Na podstawie zgłoszenia formułowany oraz wysyłany jest e-mail do szkoły. W mailu znajdują się podstawowe informacje w języku polskim wraz z unikalnym linkiem do aplikacji webowej zawierającej szczegółowe informacje łącznie z możliwością odrzucenia lub akceptacji zgłoszenia oraz umówienia spotkania.

Datathon dla rozwoju kariery

W kategorii „Staż w Nask” zwyciężył zespół Konior Dynamics, którego członkowie skorzystają z  ufundowanych przez NASK staży. Staże będą realizowane np. w zespołach zajmujących się cyfryzacją procesów publicznych, wytwarzaniem oprogramowania w oparciu o metodykę Agile, realizujących zadania w obszarze analizy biznesowej, analizy systemowej, uczenia maszynowego, programowania, testów manualnych/automatycznych, analizy danych z zakresu bioinformatyki i informatyki medycznej.

Wszystkie nagrody uczestnikom wręczał, obecny na gali Adam Andruszkiewicz – Sekretarz Stanu w KPRM. „Polska jest dumna z Was. Polska jest dumna z otwartych danych. Jako państwo otwieramy dane z myślą o ich ponownym wykorzystywaniu. Odpowiadamy na pojawiające się potrzeby rynku.” – podkreślał Minister. Dzisiejszy datathon to świetna okazja do wymiany doświadczeń i wypracowania nowych pomysłów – dodał.

W finale Datathonu #OtwarteDane wzięło udział ponad trzydziestu uczestników w ośmiu zespołach. Wszystkie projekty mają szanse na wdrożenie i pomoc mieszkańcom Ukrainy. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, mentorom, ekspertom, partnerom i jury za aktywne wsparcie tej niezwykłej inicjatywy! 

Warunkiem jest wykorzystanie w prototypie aplikacji otwartych danych z dane.gov.pl, w tym przynajmniej jednego z API partnera MF, MSiT, GUS. Jeśli w jednej aplikacji wykorzystacie je wszystkie, wasze szanse na wygraną wzrosną.

Dopasowanie do potrzeb odbiorców
zdefiniowano odbiorców i ich potrzeby, na które odpowiada aplikacja
Unikalność i pomysłowość
aplikacja nie powiela już istniejących rozwiązań
Użyteczność i design
aplikacja jest intuicyjna, estetyczna i łatwa w obsłudze
Potencjał biznesowy/społeczny
przewidziano model biznesowy, który umożliwi jej utrzymanie

MENTORZY

Sylwia Pichlak-Pawlak

Sylwia Pichlak-Pawlak

Sylwia Pichlak-Pawlak

portal dane.gov.pl

Andrzej Olszewski

Andrzej Olszewski

Andrzej Olszewski

portal dane.gov.pl

Jacek Żuchowicz

Jacek Żuchowicz

Jacek Żuchowicz

portal dane.gov.pl

Mikołaj Gartska

Mikołaj Gartska

Mikołaj Gartska

Radca w KPRM

Marta Bendowska

Marta Bendowska

Marta Bendowska

API do DBW GUS

Piotr Zientarski

Piotr Zientarski

Piotr Zientarski

Architekt IT

Wojciech Szala

Wojciech Szala

Wojciech Szala

API do TREZOR 3.0 MF

Krzysztof Szczepański

Krzysztof Szczepański

Krzysztof Szczepański

API do TREZOR 3.0 MF

Krzysztof Redes

Krzysztof Redes

Krzysztof Redes

API do DBW GUS

Krzysztof Chomutowski

Krzysztof Chomutowski

Krzysztof Chomutowski

Ekspert ds. architektury rozwiązań informatycznych w NASK

Iwona Szelenbaum

Iwona Szelenbaum

Iwona Szelenbaum

Naczelnik Wydziału w KPRM

Maciej Kowalski

Maciej Kowalski

Maciej Kowalski

Lider zespołu programistów w OPI PIB

Łukasz Maj

Łukasz Maj

Łukasz Maj

System Architect w Pegasystems

Maciej Sadowski

Maciej Sadowski

Maciej Sadowski

CEO w Fundacja STARTUP HUB POLAND

Marcin Sachrajda

Marcin Sachrajda

Marcin Sachrajda

Senior Software Engineer w GFT Poland

Jarosław Zieliński

Jarosław Zieliński

Jarosław Zieliński

Cloud Solution Architect w Welastic

Paweł Cudny

Paweł Cudny

Paweł Cudny

Executive Director w bcweb.pl

Wioletta Więckowska

Wioletta Więckowska

Wioletta Więckowska

Marketing manager, psycholog w Fundacja Pełna Życia

Przemysław Kuśmierek

Przemysław Kuśmierek

Przemysław Kuśmierek

CEO w Migam.org

Piotr Sałata

Piotr Sałata

Piotr Sałata

UX Director, Projektant UX w SIepomaga.pl / Uxbit

Konrad Latkowski

Konrad Latkowski

Konrad Latkowski

Co-founder, CMO w DC9.pl

Mateusz Kierepka

Mateusz Kierepka

Mateusz Kierepka

CEO w BioMinds Healthcare Sp. z o.o.

Ilona Skarbowska

Ilona Skarbowska

Ilona Skarbowska

UX Designer w Zima UX, UI & Design Strategy

Aga Gajownik

Aga Gajownik

Aga Gajownik

Dyrektor w Innovation and Integration Pte. Ltd.

EKSPERCI

Piotr Zientarski

Piotr Zientarski

Piotr Zientarski

Architekt IT w KPRM

Arek Hajduk

Arek Hajduk

Arek Hajduk

CEO Transparent Data

Dominik Sybilski

Dominik Sybilski

Dominik Sybilski

Naczelnik Wydziału w KPRM

Maciej Wójtowicz

Maciej Wójtowicz

Maciej Wójtowicz

Kierownik projektu w MF

Marta Bendowska

Marta Bendowska

Marta Bendowska

API do DBW GUS

Krzysztof Redes

Krzysztof Redes

Krzysztof Redes

API do DBW GUS

Jakub Dębski

Jakub Dębski

Jakub Dębski

Ekspert ds. dostępności cyfrowej w KPRM

Grzegorz Zajączkowski

Grzegorz Zajączkowski

Grzegorz Zajączkowski

Ekspert w KPRM

Piotr Dobrzyński

Piotr Dobrzyński

Piotr Dobrzyński

Kierownik projektu w MSiT

FAQ

Wydarzenie odbywa się 2-3 kwietnia 2022 roku w Centrum Kreatywności Targowa przy ulicy Targowej 56, w Warszawie. Czekamy na Was 2 kwietnia. Rejestracja rozpoczyna się od godziny 9:30

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, na wózkach standardowych i elektrycznych. Dodatkowe potrzeby np. asystent osób z niepełnosprawnościami, możecie zgłaszać w formularzu zgłoszeniowym.

Obserwuj nas na Twitterze i dołącz do wydarzenia na Facebooku – może w jakimś zespole brakuje właśnie Twoich kompetencji?

Tak, w tym roku Datathon odbywa się w całości w formule stacjonarnej.

Tak, nie zapewniamy komputerów więc koniecznie weź ze sobą swojego laptopa.

Tak, zapewniamy lunch w opcji mięsnej, jarskiej, wegetariańskiej i wegańskiej.

Do stworzenia kompletnego projektu potrzebni są ludzie z różnymi umiejętnościami, również UXowcy, Analitycy, Team Leaderzy oraz inni, byle z głową pełną pomysłów.

Nie, teraz Twoje zgłoszenie zostanie ocenione przez organizatorów. Informację o kwalifikacji otrzymasz mailem już wkrótce.

Tak, pobierz wygenerowany bilet na telefon lub wydrukuj go i weź ze sobą na wydarzenie. Tam wymienisz go na identyfikator uczestnika.

PARTNERZY

Ministerstwo Finansów logo Ministerstwo Sportu i Kultury logo GUS logo NASK logo

PARTNERZY SPOŁECZNOŚCIOWI

4 Developers Konferencja Pixel logo Transparent Data logo Ośrodek Przetwarzania Informacji logo Dare IT logo PFOS logo DataCommunity Poland logo HackYeah logo Justjoin logotyp Mirosław Mamczur logotyp

PARTNERZY MEDIALNI

Cyberdefence logotyp NGO logotyp Programista logotyp Antyweb logotyp DLP Expert logotyp

ORGANIZATORZY

ORGANIZATORZY

Karolina Kościerzyńska

Karolina Kościerzyńska

Karolina Kościerzyńska

koordynatorka Datathonu #OtwarteDane

Aneta Cesarek

Aneta Cesarek

Aneta Cesarek

wsparcie koordynacji

Magdalena Dąbrowska

Magdalena Dąbrowska

Magdalena Dąbrowska

współpraca z partnerami

Ilona Skaryszewska

Ilona Skaryszewska

Ilona Skaryszewska

wsparcie organizacyjne

Anna Bramska

Anna Bramska

Anna Bramska

wsparcie organizacyjne, joga

KONTAKT

Czekamy na Wasze pytania i sugestie

hackathon@mc.gov.pl
/hackathongovpl

Back to top